شرایط و ضوابط باکتابام

 

این متن، شرایط و ضوابط استفاده از وب‌سایت باکتابام، بازارچه کتاب‌های دست ‌دوم به آدرس اینترنتی  SecondHandBooks.ir و baketabam.ir  است. استفاده از وب‌سایت باکتابام توسط کاربران اینترنتی (خریدار/فروشنده/بازدید کننده) به مفهوم قبول و پذیرش این توافق‌نامه بین باکتابام و ایشان است.
باکتابام، بازارچه کتاب‌های دست‌ دوم، ارائه دهنده‌ی هیچ کالایی برای عرضه و فروش نیست بلکه صرفا بستری است خدماتی، فرهنگی برای کاربران اینترنت که بتوانند از طریق این وب‌سایت به عنوان واسط، کتاب‌های دست دوم شخصی خود را در باکتابام برای فروش به نمایش بگذارند و خوانندگان کتاب به عنوان خریدار  یا مشتری نسبت به خرید آن کتاب‌ها از وب‌سایت باکتابام اقدام کنند. 
 • برای ایجاد آسایش خاطر، حس اعتماد و حمایت از خریداران و فروشندگان کتاب در وب‌سایت باکتابام، نقش باکتابام به عنوان واسطی که هدف خدمت‌رسانی به کاربران را دارد بسیار پر اهمیت است؛ با هدف حمایت از مشتری، وقتی مشتری کتابی را از یک فروشنده خریداری می‌کند، درواقع وجه کتاب را به همراه هزینه حمل (ممکن است فروشنده در صفحه محصول قید کرده باشد:‌ ارسال رایگان) که به عهده‌ی خود خریدار است به باکتابام می‌پردازد، نه به فروشنده­‌ی کتاب. پس از خرید کتاب توسط مشتری، فروشنده از طریق ایمیل مطلع می­‌شود و کتاب خریداری شده در حساب کاربری فروشنده قسمت "کتاب های فروخته شده من" قرار می­گیرد. آدرس پستی خریدار در همین قسمت نیز نمایش داده می­شود. اکنون فروشنده باید سریعا نسبت به ارسال کتاب به خریدار حداکثر ظرف مدت 48 ساعت کاری اقدام کند. به ازای هر روز تاخیر 5 تا 10 درصد بنابر تعیین باکتابام از قیمت فروخته شده­‌ی کتاب به عنوان جبران تاخیر به خریدار بازگردانده خواهد شد. در نتیجه تاخیر بیش از دو روز معامله از نظر باکتابام منتفی است مگر به رضایت شخص خریدار.
 • پس از تایید دریافت کتاب توسط مشتری مطابق وضعیت و شرایط توصیف ارائه شده توسط فروشنده، اکنون وجه کتاب به همراه هزینه‌ی حمل آن قابل پرداخت به فروشنده است. مبلغ قابل پرداخت به فروشنده شامل مبلغ کتاب با کسر تعرفه‌ی خدمات باکتابام به‌علاوه‌ی هزینه‌ی حمل از پیش اعلام شده است.
 • چنانچه خریدار از خرید خود اظهار نارضایتی داشته باشد، باید همان روز (تا حداکثر 24 ساعت) دریافت کتاب نسبت به ارائه‌ی مستندات و توضیحات _ از طریق ارسال پیام در قسمت "ارتباط با ما"_ منطقی مبنی بر اینکه کتاب دریافتی با وضعیت عنوان شده در صفحه محصول مطابقت ندارد اقدام کند، در غیر این صورت بعدا حق هیچ اعتراضی را ندارد و معامله از نظر باکتابام و فروشنده تمام شده تلقی می­‌گردد. چنانچه توضیحات خریدار به تشخیص باکتابام _ این شامل تعامل، بررسی و گفتگوی باکتابام با طرفین است _ قابل قبول باشد، هزینه‌ی حمل مرجوع کردن کالا به عهده‌ی فروشنده است، ضمنا حداکثر فرصت خریدار برای ارسال کتاب به فروشنده از زمان حصول نتیجه فقط 24 ساعت کاری است. در صورتیکه مشتری رعایت فرصت زمانی را به عمل نیاورد، فروشنده در نپذیرفتن مرجوعی کتاب مختار است و مسئولیت عدم رعایت این موارد از سوی فروشنده و خریدار، مسئولیتی را متوجه باکتابام نخواهد کرد. اگر توضیحات مشتری به تشخیص باکتابام _ این شامل تعامل، بررسی و گفتگوی باکتابام با طرفین است _ صحیح شمرده نشود، مشتری حق مرجوع کردن کتاب به فروشنده را فقط مشروط به رضایت فروشنده و پذیرش هزینه‌ی حمل حمل کالا توسط خود (خریدار) را دارد. البته، تمام این روند فقط مشروط بر اینکه با آگاهی و هماهنگی لازم با باکتابام انجام شود قابل قبول است. در غیر این‌صورت مسئولیت عواقب و مشکلات پیش‌بینی نشده‌ی این عمل متوجه باکتابام نخواهد بود. البته، این اطمینان خاطر به کاربران گرامی داده می‌شود که باکتابام با رعایت و انجام متعهدانه‌ی نقش خود به عنوان واسط امین و بی‌طرف، همواره حضور پررنگ و مسئولانه‌ای خواهد داشت.
 • بر اساس شرایط و ضوابط وب سایت باکتابام، حق داوری، تشخیص و صلاحیت در خصوص اختلافات بین خریداران و فروشندگان فقط برای باکتابام محفوظ است و خریداران و فروشندگان با پذیرش متن شرایط و ضوابط حق حکمیت، تشخیص و داوری را برای باکتابام پذیرفته اند و از آن تبعیت خواهند کرد.
 • مادامی که وضعیت داد و ستد کالا بین خریدار و فروشنده نامشخص است، وجه پرداختی شامل مبلغ کتاب و هزینه‌ی حمل که از سوی خریدار به حساب باکتابام به عنوان واسط پرداخت شده است، به امانت محفوظ باقی خواهد ماند. وضعیت نامشخص داد و ستد کالا بین خریدار و فروشنده شامل این شرایط است: خریدار هنوز کالا را دریافت نکرده است / خریدار کالا را دریافت کرده است ولی معتقد است با وضعیت فیزیکی اعلام شده هنگام خرید مطابقت ندارد و در نتیجه از خرید خود رضایت ندارد / باکتابام در حال بررسی و تشخیص اختلاف نظر بین خریدار و فروشنده است.
 • کاربران برای استفاده از وب‌سایت باکتابام برای خرید و فروش کتاب‌های شخصی خود باید ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام در باکتابام برای همه‌ی کاربران کاملا رایگان است. ثبت‌نام در وب‌سایت باکتابام فقط از طریق شماره موبایل کاربر امکان‌پذیر است. پس از  وارد کردن شماره موبایل، کد احراز هویت برای کاربر به صورت پیامک ارسال می‌شود. ثبتِ نام و نام خانوادگی واقعی (غیر مستعار/ساختگی) و تعیین رمز عبور مناسب و ایمن برای ورود به باکتابام ضروری است. پس از ورود به حساب کاربری تازه ایجاد شده توسط کاربر و ثبت ایمیل شخصی خود، ورود به وب‌سایت باکتابام برای مراجعات بعدی به دو شیوه‌ی استفاده از شماره موبایل یا ایمیل با وارد کردن رمز عبور برای دسترسی به حساب کاربری امکان پذیر است. مسئولیت حفظ و نگهداری اطلاعات ورود و عواقب هرگونه سوء‌استفاده از حساب کاربری توسط دیگران، صرفا متوجه شخص کاربر است. بدیهی است که در صورت فراموش کردن رمز عبور، رعایت و انجام مراحل بازیابی رمز عبور فقط مطابق تمهیدات و رویه‌ی متعارف و تعریف شده‌ی وب‌سایت باکتابام امکان پذیر است.
 • ثبت اطلاعات فردی از قبیل نام، نام‌خانوادگی، آدرس و تلفن، آدرس ایمیل و اطلاعات شماره کارت بانکی (فقط برای فروشنده) برای استفاده از وب‌سایت باکتابام به عنوان خریدار و فروشنده ضروری است. ممکن است که در صورت لزوم، باکتابام به منظور رفع نقص و تکمیل این اطلاعات با کاربر ارتباط برقرار کند تا بدین طریق نقش خود را به عنوان واسط ارائه دهنده‌ی خدمات به درستی ایفا کند. کاربران موظفند در خصوص به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات مورد اشاره همواره در اسرع وقت اقدام کنند، در غیر اینصورت مسئولیت ضرر و زیان حاصل از این سهل‌انگاری فقط متوجه ایشان است و هیچ‌گونه تعهدی برای باکتابام ایجاد نخواهد کرد. 
 • باکتابام هیچ تعهدی نسبت به فروخته شدن کتاب عرضه شده توسط فروشنده در وب‌سایت باکتابام ندارد. همچنین، باکتابام به مشتری هیچ تعهدی مبنی بر اینکه فروشنده به هنگام ثبت اطلاعات و عکس کتاب در صفحه‌ی محصول صادقانه، منصفانه و غیر گمراهانه عمل کرده است نمی‌دهد، زیرا امکان انجام این کار بدون مشاهده‌ی کتاب از نزدیک میسر نیست؛ در نتیجه، در این خصوص، هیچ مسئولیت و تعهدی متوجه باکتابام نیست. اساس تجربه‌ی خرید و فروش کتاب در باکتابام بر سهولت دسترسی به کتاب در سراسر کشور استوار است؛ بدین معنی که خریدار می­تواند کتاب مورد نظر خود را از هرجای ایران به قیمت مناسب پیشنهادی به همراه هزینه‌ی حمل  از فروشنده یا صاحب کتاب خریداری کند. ضمنا، وقتی وجه پرداختی از سوی خریدار به صاحب کالا یا همان فروشنده پرداخت می‌شود که مشتری دریافت کتاب را با وضعیت منطبق با شرایط عنوان شده در صفحه‌ی محصول تایید کرده باشد. فروشنده نیز می‌تواند به رایگان کتاب خود را برای فروش در باکتابام عرضه کند و فقط در صورتیکه کتاب توسط مشتری خریداری شد، ملزم به پرداخت تعرفه‌ی خدمات باکتابام می­شود.
 • فروشنده فقط 48 ساعت کاری فرصت دارد تا کتاب را برای خریدار ارسال کند. به ازای هر روز تاخیر 5 تا 10 درصد بنابر تعیین باکتابام از قیمت فروخته شده­‌ی کتاب به عنوان جبران تاخیر به خریدار بازگردانده خواهد شد. در نتیجه تاخیر بیش از دو روز معامله از نظر باکتابام منتفی است مگر به رضایت شخص خریدار. پس از ارسال، فروشنده وضعیت سفارش را در حالت "حمل شده" قرار می‌­دهد. در نتیجه شما پیامک کتاب "حمل شده" را دریافت خواهید کرد. اگر ایمیل خود را هم قبلا در سیستم ثبت کرده باشید، ایمیل اطلاع‌­رسانی تایید حمل کتاب را نیز دریافت می­کنید.
 • باکتابام، متعهد و پایبند به حفظ و رعایت حریم خصوصی و شخصی کاربران (خریدار/فروشنده) است و در محافظت از این امانت تمام تمهیدات و راهکارهای لازم و فنی را بکار خواهد گرفت، و تحت هیچ شرایطی مگر در راستای خدمت رسانی به کاربران استفاده نخواهد کرد.
 • عدم رعایت هر یک از موارد این توافق نامه که درجه‌ی اهمیت آن فقط بنابر تشخیص و صلاحیت باکتابام است، منجر به تعلیق و یا مسدود شدن دائمی دسترسی کاربر به حساب کاربری خود می­‌شود. در انجام این مهم، باکتابام می‌تواند بدون اطلاع قبلی و در صورت تشخیص با اعلان و تذکر قبلی به کاربر، به طور مستقل اقدام کند.
 • کاربر (فروشنده) باید فقط کتاب‌هایی را برای نمایش و فروش در وب‌سایت باکتابام قرار دهد که از نظر قانونی و مجوز دارای مشکل و محدودیتی نباشد. مسئولیت عواقب حاصل از عدم رعایت این مهم از سوی فروشنده و هرگونه مشکلات احتمالی فقط متوجه خود فروشنده است.
 • بر اساس تشخیص و صلاحدید خود، وب‌سایت باکتابام در تایید و یا عدم تایید اجازه‌ی نمایش کتاب و محتوای ایجاد شده توسط فروشنده مختار است و هیچ اعتراض و واکنشی از سوی فروشنده قابل قبول نیست. باکتابام مجاز و مختار است که در راستای ارائه‌ی هرچه بهتر خدمات وب‌سایت، نسبت به حذف، اضافه و یا تغییر بخشی از اطلاعات توضیحی کتاب، بدون اجازه و هماهنگی با فروشنده، مستقیما اقدام کند. در نهایت، مسئولیت صحت محتوا و توضیحات ایجاد شده و به نمایش درآمده در صفحه‌ی محصول (کتاب) اعم از شرایط فیزیکی کتاب، قیمت فروش آن و دیگر موارد فقط متوجه خود فروشنده است.
 • باکتابام هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص هرگونه اطلاعات گمراه کننده، ناصحیح، زشت و زننده، خلاف واقعیت، ناصحیح، غیرقانونی و زیان‌آور که توسط کاربران در صفحه‌ی محصول، قسمت نظر کاربران و حساب کاربری ثبت شده، ندارد. هرچند تایید و تشخیص این که این مطالب به نمایش عمومی در بیاید در اختیار باکتابام است. و چنانچه سهو و یا خطای انسانی منجر به عدم نظارت صحیح یا به موقع در محتوای ایجاد شده توسط کاربران بشود همچنان مسئولیت فقط متوجه خود کاربران است. 
 • هرگونه توهین و رفتار دور از نزاکت و ناشایست از سوی کاربران به یکدیگر یا باکتابام منجر به تعلیق و یا مسدود شدن دائمی حساب کاربری ایشان می­شود.
 •  خریدار و فروشنده مجاز به ذکر اطلاعات تماس مثل موبایل، تلفن، ایمیل، وب‌سایت شخصی یا کاری و آدرس شبکه‌های اجتماعی خود نیستند. مکاتبات سیستمی خریدار و فروشنده فقط باید شامل مواردی مثل هماهنگی در ارسال و دریافت و یا سوال در مورد خود کتاب باشد. چنانچه این مهم از سوی کاربران رعایت نشود، باکتابام می‌تواند بدون پیش‌آگاهی یا دادن اخطار به ایشان نسبت به تعلیق و یا لغو دائمی عضویت ایشان در وب‌سایت اقدام کند. مسئولیت مشکلات احتمالی حاصل از عدم رعایت این اصل مهم فقط متوجه کاربران خواهد بود. رعایت و توجه به این موضوع مهم با دو هدف صورت می‌گیرد: اول، حفظ حریم شخصی و خصوصی کاربران و جلوگیری از پیامد‌های نامطلوب حاصل از عدم رعایت آن. و دوم، ایفای نقش پررنگ و تاثیرگذار و بی‌طرفانه‌ی باکتابام بین خریدار و فروشنده که فقط با رعایت این اصل قابل دستیابی است. 
 • ارتباط با باکتابام برای همه‌ی کاربران از طریق صفحه «ارتباط با ما» میسر است. به منظور ارتباط مستقیم و دریافت نتیجه‌ مطلوب در اسرع وقت، ضروری است پس از انتخاب بخش مربوطه در صفحه «ارتباط با ما»، نسبت به ارسال پیام خود اقدام کنید. وب‌سایت باکتابام برای برقراری ارتباط با کاربران ممکن است از ایمیل، اس‌ام‌اس پنلِ باکتابام، تماس تلفنی و سیستم پیام داخلی وب‌سایت استفاده کند.
 • با وجود تلاش مستمر و متعهدانه باکتابام، بروز هرگونه مشکل احتمالی غیرقابل پیش‌بینی فنی از قبیل مشکلات نرم‌افزاری، حملات اینترنتی، ویروس، حک شدن و موارد از این دست امکان دارد؛ در نتیجه، با شرط این پیش فرض که وب‌سایت باکتابام تمام اهتمام و تمهیدات لازم را به منظور جلوگیری از این حوادث بکار بسته‌ است، حق هرگونه اعتراض از سوی کاربران در خصوص مشکلات احتمالی ناشی از بروز این اتفاقات سلب می‌گردد و این هیچ‌گونه مسئولیتی را متوجه باکتابام نخواهد کرد.
 • معتقدیم، مطابق ضوابط و تعاریف صریح و مشخص درخصوص نحوه‌ی استفاده از بخش‌های مختلف وب‌سایت باکتابام که در منوی اصلی سایت «باکتابام چگونه کار می کند؟» با فرمت متنی و ویدیویی ارائه شده است، احتمال خطا در عملکرد و عدم توجه به روند خرید و فروش کتاب در باکتابام به حداقل خواهد رسید. عدم توجه به قوانین و تعاریف در خصوص شیوه‌ی روند خرید و فروش در باکتابام، ممکن است مشکلاتی را برای خریدار، فروشنده و باکتابام ایجاد کند که در این خصوص مسئولیتی متوجه وب‌سایت باکتابام نخواهد بود. هرچند که وب‌سایت باکتابام با رصد کردن و آگاهی کامل از روند امور جاری، مساعدت لازم و همراهی مستمر خود را برای جلوگیری از این مشکلات احتمالی ـ شاید در مواقعی اجتناب ناپذیر ـ و ارائه‌ی راهنمایی و خدمات شایسته‌ به کاربران انجام خواهد داد.
 • فروشنده در خصوص قیمت‌گذاری کتاب خود به عنوان صاحب مال و نیز اعلام هزینه‌ی حمل مختار است. انتظار می‌رود که فروشنده برای تعیین هزینه‌ی حمل با دریافت اطلاعات صحیح و واقعی (مثلا از اداره‌ی پست)، هزینه‌ی حمل را به درستی اعلام کند. از آنجاییکه وب‌سایت باکتابام در تصدیق یا عدم تایید قیمت روز و قیمت پیشنهادی کتاب و هزینه‌ی حمل از سوی فروشنده هیچ حق و جایگاهی برای خود متصور و قائل نیست، در نتیجه بدیهی است که هیچ‌گونه مسئولیتی را در این رابطه نمی‌پذیرد. هرچند که باکتابام همواره در ارائه‌ی نظر کارشناسی و مشورتی در کنار فروشنده است، با این وجود در صورت لزوم اختیار در عدم پذیرش قیمت پیشنهادی فروشنده را نیز دارد. در واقع، این فقط وظیفه‌ی خود خریدار است که قبل از خرید کالا، دقیقا مشابه شرایط خرید در دنیای غیر مجازی و حتی با حساسیت و دقت بیشتر، نسبت به بررسی و مقایسه‌ی کتاب مورد نظر خود پیش از خرید، اقدام کند. مسئولیت هرگونه ضرر و زیان ناشی از عدم تحقیق لازم، به هیچ عنوان متوجه باکتابام نخواهد بود. و مهم اینکه ضمانت بازگشت وجه باکتابام هرگز شامل تضمین بهترین قیمت ارائه شده توسط فروشنده‌ی کتاب در وب‌سایت باکتابام نمی‌شود. خریدار موظف است پیش از خرید کتاب، از مناسب بودن قیمت پیشنهادی فروشنده‌ی کتاب اطمینان حاصل کند.
 • فهرست تعرفه‌ی خدمات وب‌سایت باکتابام که در راستای خدمت‌رسانی به فروشنده‌ و خریدار با ایجاد و حفظ بستری باثبات و قانونمند از سوی وب‌سایت باکتابام برای انجام معاملات سالم و مطمئن از فروشنده دریافت می‌شود، در اینجا در دسترس تمامی کاربران قرار می­گیرد: (برای مشاهده تعرفه خدمات وب سایت باکتابام روی این متن کلیک کنید). ممکن است که بسته به شرایط زمان و با هدف حفظ و ارتقای ارائه‌ی خدمات درخور و شایسته‌ به کاربران محترم باکتابام، تعرفه‌ی خدمات باکتابام بدون هرگونه پیش‌آگاهی به ایشان تغییر کند. بنابراین، از کاربران انتظار می‌رود به طور مستمر و متناوب با مراجعه به فهرست تعرفه‌ی خدمات باکتابام، خود را همواره در جریان آخرین تغییرات احتمالی قرار دهند. جهت اطلاع، تاریخ آخرین تغییرات در این فهرست همیشه در انتهای این متن ثبت خواهد شد.
 • بنابر تشخیص باکتابام، ممکن است که اصلاحات و تغییرات احتمالی در محتوای این توافق‌نامه (شرایط و ضوابط باکتابام) نیز بدون هرگونه پیش‌آگاهی به کاربران صورت گیرد. جهت اطلاع، تاریخ آخرین تغییرات در این توافق‌نامه همیشه در انتهای این متن ثبت خواهد شد.

دوازدهم مهرماه نودوهشت

کد QR

منو