رکورد قابل توجه نشر کتاب های ادبیات در آذر ماه نود و هفت

رکورد قابل توجه نشر کتاب های ادبیات در آذر ماه نود و هفت

بین 6 هزار و 186 کتاب منتشر شده در آذر ماه نود و هفت، بیشترین موضوعات به ترتیب مربوط به ادبیات، کودک و نوجوان و کمک درسی می باشد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، در آذر ماه سال ۹۷ تعداد ۶هزار و ۱۸۶عنوان كتاب منتشر شده كه در مقایسه با ۸هزار و ۱۳۳عنوان كتاب منتشر شده در زمان مشابه سال گذشته كاهش ۲۴ درصدی را تجربه كرده است و كتاب‌های كمك درسی در بازه زمانی مورد بررسی با كاهش ۴۷ درصدی رو به رو شده است.

بر اساس آمار، میانگین قیمت هر كتاب در آذر ماه سال گذشته ۱۸هزار و ۲۲۶تومان بوده كه این مبلغ در آذرماه سال جاری با افزایش ۳۵درصدی به ۲۴هزار و ۶۸۲تومان رسیده است.

از مجموع كل كتاب های منتشر شده در آذرماه سال جاری، ۴هزار و ۶۸۷ عنوان تالیف و هزار و ۴۹۹ عنوان ترجمه راهی بازار نشر شده است. از میان بیشترین آثار تالیفی می­توان به موضوعات كمك درسی و ادبیات اشاره کرد. موضوعات ادبیات، كمك درسی و علوم عملی بیشترین میزان آثار ترجمه شده را به خود اختصاص دادند. همچنین، ۴هزار و ۸۱ عنوان كتاب چاپ اول و دو هزار و ۱۰۵عنوان كتاب بازچاپ راهی بازار نشر شده است كه موضوعات ادبیات، علوم عملی و علوم اجتماعی بیشتر آثار چاپ اول را از آن خود كرده اند و كتاب های كودك و نوجوان، كمك درسی و ادبیات بیشترین میزان باز چاپ را در آذرماه ۹۷ داشته اند.

 تعداد و درصد كتاب ها به تفكیك استان نسبت به تعداد كل كتاب های منتشر شده در آذرماه ۱۳۹۷ نشان می دهد كه استان تهران با انتشار۴هزار و ۳۴۹ عنوان كتاب ۷۱درصد كل كتاب های منتشر شده را به خود اختصاص داده و بعد از آن، استان های قم، اصفهان و مازندران قرار دارند.

همچنین، آمار مقایسه ای نشر كتاب در تهران و شهرستان در آذرماه ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷نشان می‌دهد كه انتشار كتاب در تهران با ۴هزار و ۳۴۹ عنوان، نسبت به آذر سال گذشته با كاهش ۲۹ درصدی روبه رو شده است. در تعداد عناوین كتاب‌های منتشر شده در شهرستان ها در بازه زمانی مورد بررسی كاهش ۹درصدی ایجاد شده است.

تعداد كتاب‌های منتشر شده در آذر ماه سال گذشته از سوی ۱۰هزار و ۹۴۱پدیدآور راهی بازار نشر شده اند كه این تعداد در آذر ماه سال جاری كاهش ۱۸درصدی داشته است. همچنین ۷هزار و ۴۱۳پدیدآور مرد در آذر ماه سال گذشته اقدام به انتشار كتاب كرده اند كه این میزان نیز در آذر ماه سال ۱۳۹۷ با كاهش ۱۸درصدی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، انتشارات «جنگل»، «نشر نی»، «جاودانه»، «شركت نشر قطره» و «نشر چشمه» جزو ناشران عمومی پركار در آذرماه ۱۳۹۷ قرار دارند.

بر اساس آمار، از جمله ۱۰ناشر آموزشی پركار در آذرماه ۱۳۹۷می توان به انتشارات «بین المللی گاج»، «مبتكران»، «پیشروان»، «مدرسان شریف»، «خیلی سبز»، «كتاب های مكعب»، «كاگو»، «كلاغ سپید»، «رهپویان شریف» و «چتر دانش» اشاره كرد.

برگرفته از وب سایت خانه کتاب

نوشته شده در 1397-11-12 اخبار کتاب 0 386

مقالات مرتبط

معرفی نامزدهای جایزه کتاب سال

نامزدهای جایزه کتاب سال در موضوعات تاریخ و نقد ادبی، متون قدیم و ادبیات زبان‌های دیگر معرفی شدند.

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

کد QR

منو