حیوانات محو شده | نوشته آرن استیبی - ترجمه امیر قربان پور | حمایت فرهنگی باکتابام از اهل قلم

حیوانات محو شده | نوشته آرن استیبی - ترجمه امیر قربان پور | حمایت فرهنگی باکتابام از اهل قلم

کتاب «حیوانات محو شده: گفتمان، محیط زیست، و پیوند دوباره با جهان طبیعت» نوشتۀ آرن استیبی به بررسی طیف گسترده‌ای از گفتمان‌های مرتبط با محیط زیست و حیوانات، از جمله گفتمان صنایع فراورده‌های حیوانی، بوم‌شناسی، محیط‌زیست‌گرایی، جنبش حقوق حیوانات، اشعار طبیعت هایکو، و انیمیشن ژاپنی، می‌پردازد.

موضوع کتاب و مباحث مطرح‌شده در فصل‌های مختلف آن، زیرشاخه‌ای از حوزه‌های تحلیل گفتمان انتقادی و میان‌رشتۀ نسبتاً نوظهور زبان‌شناسی زیست‌محیطی محسوب می‌شود که به تجزیه و تحلیل چگونگی بازنمایی جهان طبیعت، و به‌طور خاص حیوانات، در طیف وسیعی از گفتمان‌های عمومی و تخصصی می‌پردازد. بحث و استدلال اصلی مطرح در کتاب این است که برخی گفتمان‌های «مخرب» حیوانات را به گونه‌ای بازنمایی می‌کنند که رفتار غیرانسانی با آن‌‌ها و ایجاد آسیب‌های زیست‌محیطی را ترویج می‌دهند، و برخی گفتمان‌های مخالف («ضدگفتمان‌ها») نیز، مانند گفتمان محیط‌زیست‌گرایی، در رها ساختن خود از مفروضات گفتمان‌های مخرب ناموفق بوده‌اند؛ و اما در مقابل، این امکان وجود دارد که گفتمان‌های «جایگزین» کاملاً متفاوتی را بتوان یافت که پیوند دوباره با جهان طبیعت و حیوانات را تشویق می‌کنند.

داده‌های مورد تحلیل در فصل‌های مختلف کتاب عموماً برگرفته از منابع انگلیسی‌زبان و در برخی موارد (دو فصل پایانی) از زبان ژاپنی هستند. با وجود این، از آنجایی که واحد زبانی مورد تحلیل در اینجا گفتمان و ایدئولوژی‌های زیرساختی آن است، برای خواننده آشکار خواهد بود که همین تجزیه‌ و تحلیل‌ها به‌ راحتی قابل اعمال به داده‌هایی از دیگر زبان‌ها، از جمله زبان فارسی، نیز هستند.

امید است اثر حاضر تأثیری مثبت، هر چند کوچک، در نوع نگرش و رفتار ما نسبت به جهان طبیعت و حیوانات، یا به‌ اصطلاح به‌کاررفته در این کتاب «جهانِ فراتر از انسان»، داشته و منبع الهامی برای پژوهشگران و فعالان این حوزه، اعم از زبان‌‌شناسان، بوم‌‌شناسان، و فعالان محیط زیست و حقوق حیوانات، برای پژوهش‌ها و فعالیت‌های آتی، و توجه بیشتر به نوع بازنمایی حیوانات و جهان طبیعت در زبان باشد؛ چرا که همین بازنمایی‌های زبانی هستند که متعاقباً بر چگونگی رفتار ما انسان‌ها با جهان طبیعت تأثیرگذار خواهند بود.

برای مشاهده‌ی صفحه اینستاگرم مترجم روی این متن کلیک کنید

نوشته شده در 1399-06-29 اخبار کتاب 0 1241

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر دهید.

کد QR

منو